Dietetyka

KWAS FOLIOWY

Kwas foliowy – jest to syntetyczna, rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B (nazywana witaminą B9). Jedynie niewielkie ilości witaminy B9 syntezowane są przez bakterie jelitowe w przewodzie pokarmowym, stąd konieczność dostarczania jej odpowiednich ilości wraz z pożywieniem lub za pomocą suplementacji.

Kwas foliowy uczestniczy w metabolizmie aminokwasów, a także bierze udział w syntezie i metabolizmie kwasów nukleinowych. Co więcej, kwas foliowy niezbędny jest do powstawania i wzrostu komórek dziecka w trakcie trwania ciąży, a także wpływa na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu krwiotwórczego i nerwowego dziecka.

Głównym źródłem kwasu foliowego są warzywa – w Polsce aż 25%
spożywanego kwasu foliowego pochodzi właśnie z warzyw.

Najbogatsze w ten związek są surowe lub krótko gotowane: brokuły, szpinak, brukselka, szparagi, włoska kapusta, sałata. Dużą zawartością kwasu foliowego charakteryzują się rośliny strączkowe takie jak: groch, fasola, soja oraz drożdże, kiełki pszenicy czy pełne ziarna zbóż.

Foliany można też znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim w wątrobie. Znaczną zawartością kwasu foliowego charakteryzują się także jaja, w których najwięcej kwasu foliowego znajduje się w żółtku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.